Art kino Odeon Art kino Odeon

Tiranozaver – FTE

Tyrannosaur, 2011, Velika Britanija


Režija: Paddy Considine
Jezik: Angleški

Igrajo: Peter Mullan (Joseph), Olivia Colman (Hannah), Eddie Marsan (James), Paul Popplewell (Bod), Ned Dennehy (Tommy), Samuel Bottomley (Samuel), Sally Carman (Marie), Sian Breckin (Kelly), Paul Conway (Terry

Drama, 1h31min

06.05.2013 ob 20.30


Brezplačne vstopnice lahko prevzamete pri blagajni Art kina Odeon!

Zgodba
Na festivalu Sundance nagrajena študija moške jeze in temeljne človeške potrebe po tkanju globokih medčloveških vezi pogumno raziskuje temne globine človekove duševnosti.

Zgodba o dveh osamljenih, zlomljenih ljudeh, ki ju združi naključje. Joseph je brezposelni vdovec, zagnani pivec in moški, ki ga obvladujeta eksploziven temperament in divja jeza. Hannah je dostojanstvena, na videz srečna in notranje izpolnjena ženska, predana kristjanka, ki dela v človekoljubni trgovini. Ko se Joseph in Hannah srečata, se zdi, da bi bila Hannah lahko Josephova rešilna bilka, oseba, ki bi zmogla ukrotiti njegovo jezo in mu podariti občutek topline, dobrote in sprejetosti. Toda počasi začnejo prihajati na dan tudi njene skrivnosti.

Režiser o filmu
»Ko sem raziskoval gradivo za film Moje poletje ljubezni, sem izvedel za to dobrodelno trgovino, in kako vanjo prihajajo opiti ljudje in stresajo jezo na prostovoljce. Ena izmed žensk je zaprla vrata in molila zanje; večinoma je bila preplašena, toda imela je vero, ki je vse premagala. Molila je za te ljudi, ki so se vsak dan vračali, pogosto čisto trezni in opravičujoči se. Trgovina je postala varni pristan, in bila je oseba, ki je privlačila take vrste ljudi.«
- Paddy Considine, režiser

O režisreju
Rojen leta 1973 v Staffordshiru, Anglija. Igralec, režiser, scenarist in glasbenik. Spomnili se ga boste po vlogah iz filmov Bournov ultimat, 24-urni žurerji in Moje poletje ljubezni. Njegov kratki film Dog Altogether je prejel številne nagrade, tudi BAFTO za najboljši kratki film. Tiranozaver je njegov celovečerni prvenec.

Kritike
»Film je doživel kar nekaj kritik, češ, še eden izmed tistih, ki se nevarno približa klišejski upodobitvi nesrečnih. To vsekakor ni res. Je globoka in natančna analiza zlorabe, besa in disfunkcionalnih odnosov, ki zaradi besa nastanejo in ga še poglobijo. Režiser raziskuje osebnosti, ki so ustvarili svoj lasten ekosistem jeze in lastne nesreče. Tiranozaver nikakor ni ljubezenska zgodba, pa tudi enolična zgodba o sovraštvu ni. Režiserju je uspel impresiven prvenec.«
- Peter Bradshaw, The Guardian

»Sporočilo filma je, da nasilen način življenja vedno spremlja kazen. Včasih kazen pride v fizični obliki, vedno pa tudi v psihološki. Ja, sporočilo ni ne vem kako globoko ali edinstveno, vendar ga režiserju uspe sporočiti brutalno iskreno in prepričljivo. Paddy Considine se v svojem prvencu izkaže kot močan režiser.«
- David Jenkins, Time Out

»Tiranozaver je film, v katerem ni niti toliko upanja, da bi iz njega razbrali sporočilo. Ni ga, je zgolj resničnost čustveno ranjenih ljudi.«
- Robert Ebert, Chicago Sun Times

»Mojstrski scenarij in režija Paddyja Considinea. Napisal je močno in grozljivo zgodbo, ki jo prekinja s kratkimi trenutki sočutja in humorja, zgodbo, ki v nasilnem odnosu do hišnih ljubljencev ponudi celo neke vrste odrešitev.«
- Mark Adams, Screen Daily

festivali, nagrade
Sundance 2011 (nagrada za režijo), Karlovi Vari/Karlovy Vary 2011, Rotterdam 2011